PROIECT DIDACTIC
Disciplina:
INFORMATICA
Profesor:
GIOVANNA STANICA
Data:
10 NOIEMBRIE 2011
Clasa:
11G - MATEMATICA INFORMATICA BILINGV ENGLEZA
Locul de desfasurare:
SALA 9
Unitatea de invatare:
TIPURI STRUCTURATE DE DTE
Lectia:
MATRICE
Tipul lectiei:
DE PREDARE
Competente specifice:
1.1. Analizarea unei probleme în scopul identificării datelor necesare şi alegerea modalităţilor
adecvate de structurare a datelor care intervin într-o problema
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor putea:
- să defineasca noţiunea de tablou bidimensional
- să declare o matrice;
- să citeasca şi să tipăreasca o matrice;
- să faca prelucrări simple pe o matrice.
Metode:
Metoda predarii/ invatarii reciproce

Resurse materiale:
Fisa de lucru

Forma de organizare:
Pe grupe de cate 2 elevi

DESFASURAREA LECTIEI - ACTIVITATI

INTRODUCERE

Timp estimat:
5 minute
Continut:
Reactualizarea cunostintelor necesare pentru noua lectie. Profesorul creeaza motivatia elevilor plecand de la notiunile cunoscute si ajunge la prezentarea noilor notiuni sau la prezentarea activitatilor ce urmeaza a fi realizate.
Proceduri/ Metode:
- Prin intrebari si raspunsuri recapitulative legate de tablourile unidimensionale
- Prin gasirea unor situatii din viata de zi cu zi in care se utilizeaza vectorii
- Prin gasirea unor situatii din viata de zi cu zi in care nu se pot utiliza vectorii si este nevoie de o alta structura de date: cea bidimensionala.
Activitatea profesorului:
Pune intrebari, face sugestii
Activitatea elevilor:
Elevii raspund la intrebari si aduc exemple din viata de zi cu zi.

ACTIVITATATI

Timp estimat:
80 minute
Continut:
Structuri de date bidimensionale - Matrice
Proceduri/ Metode:
Metoda predarii/ invatarii reciproce
Activitatea profesorului:
- Explica elevilor ce au de facut
- Urmareste activitatea lor si indruma fiecare grupa individual
- Dirijeaza invatarea prin stabilirea unor momente de comunicare cu toata clasa, pentru recapitularea notiunilor invatate.
Activitatea elevilor:
- Citesc fiecare sectiune a lectiei, discuta intre ei si trag concluzii.
- Noteaza in caiete notiunile invatate
- Rezolva problemele de la activitatile de lucru din cadrul fiecarei sectiuni de invatare
Strategii pentru lucrul diferentiat:
- Grupele care lucreaza mai repede discuta cu profesorul ce au invatat si rezolva in plus activitatile pregatite de profesor
- Grupele care lucreaza mai incet sunt indrumate de profesor, acesta explicandu-le notiunile noi, astfel incat acestia sa poate realiza sarcinile de lucru.
Modalitati de evaluare a activitatilor:
Profesorul observa activitatea elevilor si noteaza in fisa de observare
Descrierea activitatilor:
Elevii citesc fiecare sectiune a lectiei. Discuta intre ei si se verifica reciproc daca si-au insusit notiunle noi.
Noteaza apoi in caiete notiunile invatate
Rezolva problemele de la activitatile de lucru din cadrul fiecarei sectiuni de invatare
Profesorul verifica activitatile desfasurate de toate grupele si ofera feed-back
Dupa fiecare sectiune, elevii se opresc si discuta in plen ce au invatat.

CONCLUZII ASUPRA LECTIEI, RECAPITULARE, REFLECTII

ACTIVITATI IN CLASA CU ELEVII PENTRU:

Discutarea notiunilor invatate/ aprofundate/ recapitulate:
Pentru asigurarea feedback-ului profesorul apeleaza la metoda pasilor mici - dupa fiecare sectiune a lectiei se face o sesiune de recapitulare
Auto/Monitorizarea progresului elevilor:
Elevii se verifica in perechi daca au rezolvat corect activitatile si daca au retinut corect notiunile nou invatate
Implicarea elevilor in evaluarea activitatilor desfasurate:
Elevii raspund la intrebarile de la finalul lectiei, referitoare la desfasurarea acesteia.
Timp estimat:
5 minute

TEMA PENTRU LECTIA VIITOARE:

Descriere tema:
Sa se rezolve problemele trecute pe fisa de lucru, la sectiunea "Tema"

CONCLUZIILE LECTIEI:

Dupa ce lectia s-a desfasurat...
Ce activitati au fost interesante pentru elevi/ au dus la formarea competentelor?
Dupa desfasurarea lectiei...
- Elevii au lucrat in grupe de cate doi, aratand interes pentru notiunile noi invatate.
- In grupele unde au intampinat greutati, au chemat profesorul si au solicitat ajutor, lucru care nu s-ar fi intamplat daca predarea ar fi fost facuta clasic, prin metode expozitive.
- La finalul lectiei, toti elevii au realizat activitatile de lucru, nefiind obositi sau plictisiti.
Ce nu a mers bine?
Dupa desfasurarea lectiei...
- Exemplele gasite la inceputul lectiei nu au fost foarte potrivite
- profesorul a trebuit sa intervina
Cum se pot imbunatati activitatile?
Dupa desfasurarea lectiei...
A fi mai bine ca profesorul sa realizeze o lista de enunturi de probleme si separat o lista de situatii reale, apoi sa ii puna pe elevi sa potriveascaenunturle cu situatiile.

Ar fi bine ca profesorul sa gaseasca in acea lista unele situatii care sa nu se potriveasca cu niciun enunt, dar care sa se potriveasca cu notiunile ce urmeaza sa fie predate.
Ce alte activitati se pot face pentru acelasi continut, in viitor?
Dupa desfasurarea lectiei...
Pentru acelasi continut s-ar putea face o lectie de tipul urmeaza pasii
Alte reflectii
Dupa desfasurarea lectiei...
O lectie atractiva, care a implicat aproape toti elevii clasei.

Powered by - netedu.ro - Instrumente moderne pentru profesori moderni (www.netedu.ro)