PROIECT DIDACTIC
Disciplina:
INFORMATICA
Profesor:
STANICA GIOVANNA MARIA
Data:
29 septembrie 2011
Clasa:
11G - MATEMATICA INFORMATICA BILINGV ENGLEZA
Locul de desfasurare:
Sala 9
Unitatea de invatare:
Algoritmi elementari
Lectia:
Algoritmi cu cifrele unui numar
Tipul lectiei:
de fixare
Competente specifice:
Implementarea algoritmilor reprezentaţi în pseudocod în limbaj de
programare
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
- sa descompuna un numar in cifre
- sa realizeze algoritmi pentru descompunere
- sa implementeze in C++ algoritmii
- sa urmareasca, pas cu pas, executia unui algoritm
- sa identifice functia unui algoritm dat
Metode:
Metoda RASPUNDE - ARUNCA - INTEROGHEAZA
Resurse materiale:
- Fise de lucru
- Foi de flipchart
- Foarfeca
- Marker

Forma de organizare:
pe grupe de cate 4 elevi

DESFASURAREA LECTIEI - ACTIVITATI

INTRODUCERE

Timp estimat:
5 minute
Continut:
Reactualizarea cunostintelor necesare pentru noua lectie. Profesorul creeaza motivatia elevilor plecand de la notiunile cunoscute si ajunge la prezentarea activitatilor ce urmeaza a fi realizate.
Proceduri/ Metode:
Invatare prin categorisire
Activitatea profesorului:
- Stabileste cateva categorii de algoritmi invatati, impreuna cu elevii
- Deseneaza pe foaia de flipchart un organizator grafic in care elevii vor adauga numele algoritmilor invatati
Activitatea elevilor:
- identifica impreuna cu profesorul categoriile de algoritmi
- scriu pe rand pe foaia de flipchart numele algoritmilor invatati

ACTIVITATATI

Timp estimat:
30 minute
Continut:
- Implementarea in limbajul C++ a unei probleme din foaia de lucru.
- Reconstituirea unui algoritm
- Formularea unui enunt pentru un program dat
Proceduri/ Metode:
Metoda RAI (Raspunde - Arunca - Interogheaza)
Activitatea profesorului:
Indruma elevii si observa activitatea lor. Nu intervine in cum rezolva elevii sarcinile de lucru.
Activitatea elevilor:
Rezolva sarcinile din fisa de lucru
Strategii pentru lucrul diferentiat:
Elevii lucreaza pe grupe, iar acolo unde elevii au terminat mai repede vor indruma pe colegii de echipa pentru a termina lucrarea
Modalitati de evaluare a activitatilor:
In finalul activitatii se vor evidentia grupele care au reusit sa termine corect si in timp toate sarcinile.
Descrierea activitatilor:
1. Elevii primesc ca sarcina de lucru implementarea in C++ a unei probleme date.
2. Ei rezolva fiecare problema pe caiet, scriind programul corespunzator
3. Cand termina, grupa se consulta asupra solutiei corecte si eficiente
4. Solutia corecta impreuna cu enuntul sunt scrise pe caiet
5. Solutia corecta este scrisa pe o foaie de flipchart, fiecare grupa cu cate o culoare
6. Fiecare grupa taie ca un puzzle foaia scrisa si o pun intr-un plic.
7. Se schimba plicurile de la o grupa la alta
8. Fiecare grupa reface puzzle-lul
9. Fiecare grupa gaseste un enunt pentru programul primit
10.Elevii scriu in caiet al doilea program

CONCLUZII ASUPRA LECTIEI, RECAPITULARE, REFLECTII

ACTIVITATI IN CLASA CU ELEVII PENTRU:

Discutarea notiunilor invatate/ aprofundate/ recapitulate:
Fiecare grupa trebuie sa prezinte care a fost algoritmul initial, care este solutia gasita de ei, apoi comunica enuntul gasit pentru problema a doua.
Auto/Monitorizarea progresului elevilor:
Elevii sunt atenti daca colegii lor au raspuns corect. Daca nu, discuta intre ei pana se ajunge la un consens.
Elevii vor nota in caiet noile variante.
Profesorul noteaza progresul elevilor in fisa de observatie
Implicarea elevilor in evaluarea activitatilor desfasurate:
Elevii completeaza un formular de feedback referitor la activitatea depusa.
Timp estimat:
15 minute

TEMA PENTRU LECTIA VIITOARE:

Descriere tema:
Se vor rezolva din fisa de lucru problemele 2-4

CONCLUZIILE LECTIEI:

Dupa ce lectia s-a desfasurat...
Ce activitati au fost interesante pentru elevi/ au dus la formarea competentelor?
Dupa desfasurarea lectiei...
Au fost foarte interesati de activitate, mai ales cand au trebuit sa taie foaia ca un puzzle si cand au trebuit sa il rezolve pe cel primit de la colegi.
Atmosfera a fost de lucru, toti elevii implicandu-se in rezolvarea sarcinilor de lucru.
Ce nu a mers bine?
Dupa desfasurarea lectiei...
Timpul a fost la limita.
Cum se pot imbunatati activitatile?
Dupa desfasurarea lectiei...
Acest tip de activitate a fost foarte placut de elevi, ei solicitand sa mai lucreze in acest mod.
Ce alte activitati se pot face pentru acelasi continut, in viitor?
Dupa desfasurarea lectiei...
Se poate face un concurs intre grupe
Alte reflectii
Dupa desfasurarea lectiei...
Activitate reusita. O voi repeta!

Powered by - netedu.ro - Instrumente moderne pentru profesori moderni (www.netedu.ro)